Yüksek Başarımlı Çizge Analizi

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroCC Seminerleri kapsamında Yüksek Başarımlı Hesaplama kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kolokyumlar düzenlenecektir.

 • Seminerleri takip edebilmek için herhangi bir ön bilgi beklenmemektedir.
 • Seminer Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.
 • Zoom'a kayıt olurken lütfen gerçek ad ve soyadınızı kullanın.
 • Soru sorarken, lütfen önce isminizi söyleyin.
 • Seminerden sonra haberleşmek istediğiniz birini çevrimiçi olarak görürseniz, zoom üzerinden ona özel bir mesaj bırakabilirsiniz.
 • Üzülerek belirtiriz ki çevrimiçi seminerlerde Zoom üzerinden çay/kahve - kurabiye ikramımız  olmayacak.

Proje hakkında bilgi için EuroCC sayfamızı ziyaret edin.

  • 1:30 PM 1:45 PM
   EuroCC Proje Tanıtımı 15m

   Avrupada "High Performance Computing" -Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) alanında yetkinlik merkezleri kurulmasını hedefleyen EuroCC Projesi 1 Eylül 2020 tarihinde başlamıştır. Projede TÜBİTAK ULAKBİM koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi yer almaktadır. Proje kapsamında kurulacak YBH Yetkinlik Merkeziyle HPC uygulamalarında sanayi-üniversite işbirliğini geliştirecek ulusal bir platform sağlanacaktır.
   Proje kapsamında düzenlenecek etkinliklerle YBH hakkındaki farkındalığı artırmak, düzenlenecek eğitimlerle bilgi açığını kapatmak ve Kobilere uzmanlar tarafından ücretsiz danışmanlık verilerek YBH nin sektördeki önemini vurgulamak ve başarı hikayeleri çıkarmak hedeflenmektedir.

   Speaker: Burcu Ortakaya (TRUBA (TUBITAK ULAKBIM))
  • 1:45 PM 2:30 PM
   Yüksek Başarımlı Çizge Analizi 45m

   Çizgeler finans, telekomünikasyon, e-ticaret gibi alanlarda toplanan büyük veriyi modellemek için kullanılan yapılardır. Çizge şeklinde modellenen veri üzerinde analiz yapılabilmesi için literatürde farklı yöntemler mevcuttur. Günümüz ölçeğindeki verilerde bu analizlerin gerçeklenmesi için paralel işlemciler ve ekran kartları gibi yüksek başarımlı hızlandırıcılara ihtiyaç vardır. Bu seminerde yakın zamanda bu konuda yaptığımız çalışmalar özetlenecektir.

   Speaker: Kamer Kaya (Sabancı Üniversitesi, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği)
  • 2:30 PM 2:40 PM
   Ara 10m
  • 2:40 PM 3:10 PM
   CUDA ile Bağlantı Tahmini ve Nokta Sınıflandırma 30m

   CUDA programlama dili, NVIDIA ekran kartlarını programlamak için geliştirilmiş bir dildir. Bu uygulamada çizge üzerindeki noktaları çok boyutlu bir uzay üzerine yerleştiren, CUDA dili ile yazılmış GOSH uygulamasını kullanarak nasıl bağlantı tahmini ve nokta sınıflandırması yapılabileceğini göstereceğiz.

   Speaker: Kamer Kaya (Sabancı Üniversitesi, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği)