September 27, 2021
Europe/Istanbul timezone

EuroCC@Türkiye Projesi kapsamında, Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH/HPC) Yetkinlik Merkezi, YBH alanında farkındalık ve yetkinliklerin artırılması ile akademi-sanayi işbirliğinin desteklenmesini hedeflemektedir.

Bu hedefler doğrultusunda, ULAKBİM/TRUBA ve HPC@ODTÜ işbirliği ile, 27 Eylul 2021 tarihinde düzenlenecek olan EuroCC@Türkiye CUDA ile Programlama Yaz Okulu nda, aşağıda belirtilen konularda eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir:

  • CPU mimarisi ve OpenMP İş Parçacıkları
  • GPU mimarisi
  • GPU'yu tercih etme sebepleri
  • CUDA programlama dili kavramları
  • Örnek CUDA kodları
Bu eğitimde GPU üzerinde CUDA ile program yazmanın önemli kavramlarından bahsedilecektir. İlk olarak OpenMP kullanılarak yazılan uygulamaların CPU mimarisi üzerinde nasıl paralel çalıştırıldığından bahsedilecek olup sonrasında GPU mimarisine ve CUDA ile yazılan uygulamaların GPU üzerinde nasıl paralel çalıştırıldığına değinilecektir. CPU ve GPU’da çalışan iş parçacıklarının (thread) çalışma farklılıkları gösterildikten sonra GPU’da önemli bir kavram olan “warp” kavramına değinilecektir ve “warp” kavramının uygulamanın performansına etkisini gösteren kısa örnek uygulamalar gösterilecektir.
 

Ön talepler:


EuroCC@Türkiye CUDA ile Programlama Yaz Okulu büyük, orta ve küçük ölçekli firmalar (kamu veya özel sektör) ile startup lara, akademik ve oğrencilere yönelik düzenlenen bir etkinliktir. Kayıt ücretsiz olup etkinliğe katılım için kayıt zorunludur. Yapılan kayıtlarda kurum/okul e-postası yazılması gereklidir...
 
Düzenlenen diğer okullar, çalıştaylar ve SME'lere verilen destekler için lütfen HPC@ODTÜ sayfalarını ziyaret ediniz.
 
Sorularınız ve önerileriniz için hpc@metu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.
 
EuroCC@Türkiye projesi kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere Indico etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.

EuroCC ve TRUBA Twitter Adresleri:

https://twitter.com/EuroCC_Turkey

https://twitter.com/TrubaUlakbim

LinkedIN:

https://www.linkedin.com/company/eurocc-turkey

https://www.linkedin.com/company/truba

                                                    

Starts
Ends
Europe/Istanbul
ZOOM ile Çevrimiçi Oturum

Zoom bağlantı linki sadece etkinliğe kayıt olan katılımcılara (kayıt sırasında beyan edilen e-posta adresine) gönderilecektir.