NoSQL Veritabanlarına Giriş

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

The Zoom link will only be sent to the participants who registered for the event.
Description

Etkinliğin videosunu izlemek için tıklayınız.

TÜBİTAK ULAKBİM ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından organize edilmiştir.

Tarih: 4 Temmuz 2023

Etkinlik Türü: Seminer

Format: Çevrim içi

Konu: NoSQL Veritabanlarına Giriş

İçerik: Artan ve değişen veri yönetimi ihtiyaçları ile ortaya çıkan NoSQL veritabanları farklı alanlarda ve uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu seminerimizde NoSQL veritabanı nedir, hangi ihtiyaçlardan ortaya çıkmıştır, temel özellikleri nelerdir sorularını irdelemek için sizlerle buluşacağız. Temel teorik bilgilerin yanı sıra Document ve Graph veritabanları için MongoDB ve Neo4J uygulamalarından örnekler sunacağız.

Ajanda: Timetable bölümünden etkinlik ajandasına erişilebilir.

Seviye: Başlangıç

Dil: Türkçe

Süre: 1 Saat

Hedef Kitle: Endüsti ve Akademi

Ön Koşul(lar): İlişkisel veritabanı teorisi konusunda temel bilgi                        

Öğrenme Hedefleri: Bu seminere katılarak NoSQL tabanları hakkında temel bilgiler, CAPS teoremi, Document ve Graph veritabanları örnekleri öğreneceksiniz.

Eğitmen Hakkında: Dr. Pınar Karagöz doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden aldı. Doktorası sırasında Stony Brook Üniversitesi, Stony Brook, NY, ABD'de Araştırmacı olarak çalıştı. MIT CSAIL, University of Ostrava, Aalto University ve Southern Danish University'de araştırma ziyaretlerinde bulundu. Halen ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Araştırma ilgi alanları arasında veri madenciliği, veri yönetimi, makine öğrenimi algoritmaları, bilgi erişimi ve sosyal medya analizi ve madenciliği yer almaktadır.  IEEE TKDE, ACM Transactions on the Web (TWEB), IEEE TII, KAIS, Journal of WWW, ESWA, vb. dahil olmak üzere uluslararası kabul gören ve dizinlenen uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. 2016 yılında IEEE TRANSACTIONS ON ENDÜSTRİYEL BİLİŞİM alanında En İyi Bildiri Ödülü'nü aldı. 2017 yılında makalesi The Computer Journal'ın Wilkes Ödülü'ne aday gösterildi. Halen EuroCC 2 projesinin yanı sıra, Horizon Europe projesi olan EXA4MIND ve COST projesi olan U4V'de yer almaktadır.

Moderatör: Saeideh Nazirzadeh

Son kayıt tarihi: 3 Temmuz 2023

İletişim: ncc@ulakbim.gov.tr

Bu seminer ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Etkinlikten yaklaşık 1 gün önce Zoom Bilgileri e-mail yoluyla tarafınıza iletilecektir.

Acknowledgements

This event was supported by the EuroCC 2 project. This project has received funding from the European High-Performance Computing Joint Undertaking (JU) under grant agreement No 101101903. The JU receives support from the Digital Europe Programme and Germany, Bulgaria, Austria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Latvia, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, Sweden, France, Netherlands, Belgium, Luxembourg, Slovakia, Norway, Türkiye, Republic of North Macedonia, Iceland, Montenegro, Serbia.
       


Twitter ve LinkedIn'de bizi takip edebilirsiniz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın!

https://twitter.com/EuroCC_Turkey

https://www.linkedin.com/company/eurocc-turkey

https://www.youtube.com/channel/UC-qaWnbbTl6OPiPasUf4t8w/playlists

 

 

                             

Registration
NoSQL Veritabanlarına Giriş
    • 2:00 PM 3:00 PM
      NoSQL Veritabanlarına Giriş 1h
      Speaker: Dr Pınar Karagöz (METU)