June 20, 2023
Zoom
Europe/Istanbul timezone

Etkinliğin videosunu izlemek için tıklayınız...

TÜBİTAK ULAKBİM ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından organize edilmiştir.

Tarih: 20 Haziran 2023

Etkinlik Türü: Seminer

Format: %100 çevrim içi

Konu: Yüksek Başarımlı Hesaplama ile Malzeme Bilimi

İçerik: Fosil yakıtlara alternatif enerji kaynakları, savunma sanayine yönelik ihtiyaçlar, sağlık, tekstil, kataliz ve benzeri birçok alandaki teknolojik gelişmeler malzeme bilimine insanlığın duyduğu ihtiyacı katlayarak artırmıştır. Ne var ki, ihtiyaçlarımız için gerekli olan optimal malzemelerin deneme-yanılma ya da öngörü ile tasarımı uzun zamanlar alan ve masraflı bir yöntemdir. Bunun yerine, son birkaç on yılda önemli gelişmeler kaydedilmiş olan hesaplamalı malzeme bilimi, hem maliyet hem de zaman açısından önemli bir alternatif haline gelmiştir. YBH kaynakları olmadan anlamlı bir hesaplamalı malzeme bilimi çalışmaları yapmak düşünülemez, dolayısıyla Türkiye’nin EuroHPC ekosisteminde yer alması bu açıdan da çok önemlidir. 

Bu webinarda, öncelikle hesaplamalı malzeme bilimi genel hatlarıyla anlatılacak ve konuşmacının ekibinin çalışmalarından örnekler verilecektir. Bu branşta kullanılan yöntemler, sistemlerin boyutları ve elde edilecek verinin hassasiyetine göre sınıflandırılarak sunulacaktır.  

Ajanda: Timetable bölümünden etkinlik ajandasına erişilebilir.

Seviye: Başlangıç 

Dil: Türkçe

Süre: 1 Saat

Hedef Kitle: Endüstri ve Akademi 

Ön Koşul(lar): -                        

Araçlar, kütüphaneler ve yazılım/kod: -

Öğrenme Hedefleri:  Bu seminere katılarak hesaplamalı malzeme bilimi metotlarından örnekler öğreneceksiniz 

Eğitmen Hakkında: Dr. Hande Toffoli, 2006 yılında Cornell Üniversitesi Fizik Bölümü’nden doktorasını almıştır. 2006-2007 arasında SISSA, İtalya’da doktora sonrası çalışmalar yapan Dr. Toffoli, 2007 yılında ODTÜ Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Halen sürdürdüğü bu görev süresince, ekibiyle beraber, klasik mekanik, yük yoğunluğu fonksiyoneli teorisi (YFT) ve YFT ötesi yöntemler kullanarak sürtünme, kataliz, iki boyutlu sistemler ve kompozitler gibi çeşitli malzeme bilimi problemleriyle ilgilenmektedir. 

İletişim: ncc@ulakbim.gov.tr

Bu seminer ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kaydınızın ardından, etkinlikten yaklaşık 1 gün önce Zoom Bilgileri e-mail yoluyla tarafınıza iletilecektir.

Acknowledgements

This event was supported by the EuroCC 2 project. This project has received funding from the European High-Performance Computing Joint Undertaking (JU) under grant agreement No 101101903. The JU receives support from the Digital Europe Programme and Germany, Bulgaria, Austria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Latvia, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, Sweden, France, Netherlands, Belgium, Luxembourg, Slovakia, Norway, Türkiye, Republic of North Macedonia, Iceland, Montenegro, Serbia.
                                                    


Twitter ve LinkedIn'de bizi takip edebilirsiniz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın!

https://twitter.com/EuroCC_Turkey

https://www.linkedin.com/company/eurocc-turkey

https://www.youtube.com/channel/UC-qaWnbbTl6OPiPasUf4t8w/playlists

 

 

                             

Starts
Ends
Europe/Istanbul
Zoom
The Zoom link will only be sent to the participants who registered for the event.

The Zoom link will only be sent to the participants who registered for the event.