March 24, 2022
Zoom
Europe/Istanbul timezone

EuroCC@Türkiye Projesi kapsamında, Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH/HPC) Yetkinlik Merkezi, YBH alanında farkındalık ve yetkinliklerin artırılması ile akademi-sanayi işbirliğinin desteklenmesini hedeflemektedir.

Bu hedefler doğrultusunda, ULAKBİM/TRUBA ve HPC@ODTÜ işbirliği ile, 24-25 Mart 2022 tarihinde düzenlenecek olan EuroCC@Türkiye HAD Eğitim Serisi: 2 - OpenFOAM Yazılım İle Uygulamalar Eğitiminde, aşağıda belirtilen konularda eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir:

  • Yazılım Hakkında Genel Bilgi
  • Temel Çalışma Prinsipleri
  • TRUBA'ya İşlerin Gönderilişi
  • Örnek Uygulamalar

Açık kaynaklı bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımı, OpenFOAM, farklı akış problemlerinin sayısal çözümü için Navier-Stokes denklemlerini, Reynolds-Ortalamalı modellerden Large-Eddy simülasyonlarına kadar farklı türbülans modelleri kullanarak çözebilen bir HAD yazılımıdır. Bu seminerde, OpenFOAM HAD yazılımı hakkında genel bilgi vermek, kullanıcıların OpenFOAM HAD yazılımını kullanabilmelerine yardımcı olmak için temel çalışma prensipleri hakkında bilgi vermek, TRUBA paralel bilgisayarlarında seri ve paralel işlerin gönderilişini anlatmak ve örnek uygulamalar göstermek amaçlanmaktadır.

Referanslar:

1. OpenFOAM, https://www.openfoam.com

2. TRUBA Kullanıcı Dökümanları, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, https://docs.truba.gov.tr/education/cfd/index.html


EuroCC@Türkiye "HAD Eğitim Serisi" büyük, orta ve küçük ölçekli firmalara (kamu veya özel sektöre) yönelik düzenlenen bir etkinliktir. Webinara katılım 20 kişi ile sınırlıdır ve KOBİ lere öncelik verilmektedir. Kayıt ücretsiz olup etkinliğe katılım için kayıt zorunludur. Yapılan kayıtlarda kurum/okul e-postası yazılması gereklidir.

Düzenlenen diğer okullar, çalıştaylar ve SME'lere verilen destekler için lütfen HPC@ODTÜ sayfalarını ziyaret ediniz.

Sorularınız ve önerileriniz için hpc@metu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

EuroCC@Türkiye projesi kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere Indico etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.


EuroCC ve TRUBA Twitter Adresleri:

https://twitter.com/EuroCC_Turkey

https://twitter.com/TrubaUlakbim

LinkedIN:

https://www.linkedin.com/company/eurocc-turkey

https://www.linkedin.com/company/truba

https://www.linkedin.com/company/hpc-odt%C3%BC

                              

Starts
Ends
Europe/Istanbul
Zoom
Zoom bağlantı linki sadece etkinliğe kayıt olan katılımcılara (kayıt sırasında beyan edilen e-posta adresine) gönderilecektir.

Zoom bağlantı linki ve TRUBA hesap bilgileri sadece etkinliğe kayıt olan katılımcılara (kayıt sırasında beyan edilen e-posta adresine) gönderilecektir.