EuroCC@Türkiye Projesi kapsamında, Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH/HPC) Yetkinlik Merkezi, YBH alanında farkındalık ve yetkinliklerin artırılması ile akademi-sanayi işbirliğinin desteklenmesini hedeflemektedir.

Bu hedefler doğrultusunda, ULAKBİM/TRUBA ve HPC@ODTÜ işbirliği ile, 13-14 Ocak 2022 tarihinde düzenlenecek olan EuroCC@Türkiye HAD Eğitim Serisi: 1 - Code_Saturne Yazılım ile Uygulamalar Eğitiminde, aşağıda belirtilen konularda eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir:

Açık kaynaklı bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımı, Code_Saturne, EDF R&D tarafından geliştilmiştir. Navier-Stokes denklemlerini, Reynolds-Ortalamalı modellerden Large-Eddy simülasyonlarına kadar pek çok farklı türbülans modeli kullanarak çözebilen bu HAD yazılımı ile, 2 boyutlu, 2 boyutlu ve simetrik, 3 boyutlu, sürekli veya süreksiz, düzenli veya türbülanslı, sıkıştırılamaz veya hafifçe genişleyebilen, izotermik veya olmayan akış problemleri sayısal olarak çözülebilmektedir. Farklı fizik durumları için gaz, kömür yanışı, yarı saydam radyasyon transferi, Lagrangian modeli ile parçacık takibi, Joule etkisi, hafifçe sıkıştırılabilen akışlar, atmosferik akışlar ve hidrolik makineler için rotor-stator etkileşimleri için modüller bulunur.

Bu seminerde, Code_Saturne HAD yazılımı hakkında genel bilgi vermek, kullanıcıların Code_Saturne HAD yazılımını yükleyip kurmalarına yardımcı olmak, temel çalışma prensipleri hakkında bilgi vermek, TRUBA paralel bilgisayarlarında seri ve paralel işlerin gönderilişini anlatmak ve örnek uygulamalar göstermek amaçlanmaktadır.

Referanslar:

  1. EDF R&D, https://www.edf.fr/en/the-edf-group/inventing-the-future-of-energy/r-d-global-expertise/our-offers/simulation-softwares
  2. Code_Saturne, https://www.code-saturne.org/cms/web/
  3. TRUBA Kullanıcı Dökümanları, Code_Saturne Kılavuzu, https://docs.truba.gov.tr/education/cfd/software/CodeSaturne/codesaturne.html
  4. TRUBA Kullanıcı Dökümanları, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, https://docs.truba.gov.tr/education/cfd/index.html

EuroCC@Türkiye "HAD Eğitim Serisi" büyük, orta ve küçük ölçekli firmalara (kamu veya özel sektöre) yönelik düzenlenen bir etkinliktir. Webinara katılım 20 kişi ile sınırlıdır ve KOBİ lere öncelik verilmektedir. Kayıt ücretsiz olup etkinliğe katılım için kayıt zorunludur. Yapılan kayıtlarda kurum/okul e-postası yazılması gereklidir.

Düzenlenen diğer okullar, çalıştaylar ve SME'lere verilen destekler için lütfen HPC@ODTÜ sayfalarını ziyaret ediniz.

Sorularınız ve önerileriniz için hpc@metu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

EuroCC@Türkiye projesi kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere Indico etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.


EuroCC ve TRUBA Twitter Adresleri:

https://twitter.com/EuroCC_Turkey

https://twitter.com/TrubaUlakbim

LinkedIN:

https://www.linkedin.com/company/eurocc-turkey

https://www.linkedin.com/company/truba

https://www.linkedin.com/company/hpc-odt%C3%BC

                              

Starts
Ends
Europe/Istanbul
Zoom
Zoom bağlantı linki sadece etkinliğe kayıt olan katılımcılara (kayıt sırasında beyan edilen e-posta adresine) gönderilecektir.

Zoom bağlantı linki ve TRUBA hesap bilgileri sadece etkinliğe kayıt olan katılımcılara (kayıt sırasında beyan edilen e-posta adresine) gönderilecektir.