Yüksek Başarımlı Hesaplama Kümelerinde Açık Kaynak Kodlu OpenFoam ile Endüstriyel CFD Uygulamaları

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroCC Seminerleri kapsamında Yüksek Başarımlı Hesaplama kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kolokyumlar düzenlenmektedir.

Proje hakkında bilgi için EuroCC sayfamızı ziyaret edin.

 • Seminerler Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.
 • Soru sorarken, lütfen önce isminizi söyleyin.
 • Yazılı olarak yönlendireceginiz teknik sorularınızda Q&A kısmını yorumlarınız için ise chat kısmını kullanın.

 

  • 2:00 PM 2:50 PM
   Yüksek başarımlı hesaplama kümelerinde açık kaynak kodlu OpenFoam ile endüstriyel CFD uygulamaları 50m

   Hesaplama teknolojilerinde son yıllarda yaşanan baş döndürücü gelişmeler ile birlikte su, enerji, otomotiv ve havacılık alanlarında karşılaşılan karmaşık mühendislik problemlerinin, CFD olarak bilinen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) benzetimleri ile çözümü sadece akademide değil endüstride de yaygınlaşmaktadır. CFD uygulamalarında kullanılan ticari yazılımların hem kapalı-kutu hesaplama araçları olmaları hem de yüksek kullanım maliyetlerinden dolayı, açık kaynak kodlu CFD yazılımlarının yetenekleri ve sağladıkları imkanların özellikle son 5 yılda giderek arttığı görülmektedir. Bir KOBİ olan Tasarım Simülasyon Teknolojileri A.Ş. (TSTEK), yürüttüğü ulusal ve uluslararası projelerde açık kaynak kodlu yazılımları kullanmaktadır. Bu seminerde, endüstride karşılaşılan problemlerin açık kaynak kodlu OpenFoam yazılımı kullanılarak yüksek başarımlı hesaplama kümeleri üzerinde çözümü üzerine bilgiler verilerek KOBİ’lerin Ar-Ge faaliyetlerini açık kaynak kodlu yazılımlar ile yüksek başarımlı hesaplama kümeleri üzerinde yürütebilmeleri için çözüm önerileri tartışılacaktır.

   Speaker: Dr Ender Demirel (DSTECH (Tasarım Simülasyon Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.))
  • 3:00 PM 3:30 PM
   Uygulama: Çevre ve Havacılık Alanındaki İki Probleme Ait Simülasyonların TRUBA Üzerinde Gerçekleştirilmesi 30m

   Bu uygulamada öncelikle TRUBA üzerinde OpenFoam yazılımının kurulumu, birden fazla OpenFoam sürümünün çalıştırılabilmesi, SLURM betikleri ile iş gönderilmesi ve gönderilen işlerin takibi üzerine bilgiler verilecektir. Daha sonra çevre ve havacılık alanlarından seçilen iki problemin TRUBA kaynakları üzerinde OpenFoam ile çözümleri ve sonuçların alınarak değerlendirilmesi üzerine uygulamalar yapılacaktır.

   Speaker: Dr Ender Demirel (DSTECH (Tasarım Simülasyon Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.))