İlaç Tasarımında Yüksek Başarımlı Hesaplama ile Yüksek Etkinlik

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroCC Seminerleri kapsamında Yüksek Başarımlı Hesaplama kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kolokyumlar düzenlenmektedir.

Proje hakkında bilgi için EuroCC sayfamızı ziyaret edin.

 • Seminerler Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.

NOT: Seminer için zoom linki sunum günü buradan ilan edilecektir. Zoom'a kayıt olurken lütfen gerçek ad ve soyadınızı kullanın.

 • Soru sorarken, lütfen önce isminizi söyleyin.
 • Yazılı olarak yönlendireceginiz teknik sorularınızda Q&A kısmını yorumlarınız için ise chat kısmını kullanın.
Registration
Katılımcılar
  • 2:00 PM 3:30 PM
   İlaç Tasarımında Yüksek Başarımlı Hesaplama ile Yüksek Etkinlik 1h 30m

   Modern akılcı ilaç tasarımının birinci aşamasında ilaç adayının hedefi inhibe etme potansiyeli hesaplamalı kimya yöntemleri ile test ve valide edilir. Hedef validasyonu ne kadar kusursuz yapılırsa, ilaç keşfinin takip eden aşamalarındaki maliyet ve zahmet o kadar azalır. İlaç modellemelerinde etkinliği artırmak için ilacın ve hedef proteinin birden fazla hesaplamalı kimya yöntemi kullanılarak detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Bu yöntemlerin en yaygın olanları moleküler yanaştırma ve yüksek başarımlı hesaplama araçlarından faydalandığımız moleküler dinamik yöntemlerdir. Toplantımıza en yaygın ilaç yanaştırma (docking) programlarından biri ile yapacağımız uygulama ile başlayacağız. Ardından bu programdan gelen sonuçları beraber yorumlayacak ve geliştireceğiz. Moleküler dinamik yöntemlerinin ilaç tasarımında nasıl kullanılacağına dair örnekleri göreceğiz. Örnekleme nasıl yapılır, simülasyon süresi ne kadar olmalıdır, simülasyon sonuçları nasıl analiz edilir sorularına yanıt arayacağımız egzersizlerle toplantımızı sonlandıracağız.

   Speaker: Dr İlke Uğur Marion (ODTÜ Kimya Bölümü, Ankara - Meddenovo)