Süperbilgisayarların Otomotiv Sektöründeki Yeri

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroCC projesi Yüksek Başarımlı Hesaplamanın (YBH) önemini anlatmayı ve kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.  Proje kapsamında YBH kullanımı üzerine verilecek danışmanlık destekleriyle birlikte özellikle startup ve kobilerden başarı hikayeleri çıkarmaları beklenmektedir. Bu doğrultuda akademi-sanayi işbirliği büyük önem taşımaktadır. Bu haftaki seminerimiz de bu işbirliğine güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Bursa Uludağ Üniversitesinden Dr. Necmettin Kaya, çarpma problemlerinde sonlu elemanlar modelleme ve analiz konularından bahsederek süperbilgisayarların otomotiv sektöründe araç geliştirme çalışmalarında kullanımını anlatacakken seminerin ikinci kısmında ise TOFAŞ'ta çarpışma güvenliği uzmanı olarak görev yapan Fırat Aras, süperbilgisayarlar kullanarak araç güvenliği için yapılan çarpma simülasyonlarından bahsedecek ve YBH'nın bu alandaki önemini anlatacaktır.

 

Proje hakkında bilgi için EuroCC sayfamızı ziyaret edin.

 • Seminer Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.

NOT: Seminer için zoom linki sunum günü buradan ilan edilecektir.

Zoom bağlantısı için tıklayın.

 • Zoom'a kayıt olurken lütfen gerçek ad ve soyadınızı kullanın.
 • Soru sorarken, lütfen önce isminizi söyleyin.
 • Yazılı olarak yönlendireceginiz teknik sorularınızda Q&A kısmını yorumlarınız için ise chat kısmını kullanın.
  • 1:30 PM 2:15 PM
   Süperbilgisayarların otomotiv sektöründe araç geliştirme çalışmalarında kullanımı 45m

   Bu bölümde sonlu elemanlar yöntemi hakkında kısa bir giriş yapıldıktan sonra, çarpma problemlerinde sonlu elemanlar modelleme ve analiz konularından bahsedilecektir. Otomotiv sektöründe çarpışma güvenliği için çarpışma simülasyonlarının süper bilgisayar alt yapısı üzerinde yapılmasının avantajları örnekler ile anlatılacaktır. Süperbilgisayar alt yapısı kullanılarak yapılmış araç geliştirme çalışmalarından örnekler verilecektir.

   Speaker: Necmettin Kaya (Bursa Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği)
  • 2:15 PM 2:25 PM
   ARA 10m
  • 2:25 PM 3:10 PM
   Tofaş'ta araç geliştirme çalışmaları ve süperbilgisayar alt yapısı kullanımı 45m

   Bu bölümde Tofaş'ta yapılan araç geliştirme çalışmalarında süper bilgisayar alt yapısı kullanımından bahsedilecektir. Özellikle yapısal analizlerde ve araç güvenliği için yapılan çarpma simülasyonları örnekleri üzerinde durulacak, süper bilgisayar kullanımının araç geliştirme çalışmalarına etkileri anlatılacaktır.

   Speaker: Fırat Aras (TOFAŞ)