Yeni başlayanlar için TRUBA

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroCC Seminerleri kapsamında Yüksek Başarımlı Hesaplama kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kolokyumlar düzenlenecektir.

Bu haftaki etkinliğimizi TRUBA'nın nasıl kullanılacağına ayırdık.

TÜBİTAK ULAKBİM Yüksek Başarımlı ve Grid Hesaplama Merkezi, ülkemizdeki tüm araştırma kurumları ve araştırmacılarımıza yüksek başarımlı hesaplama ve veri depolama alanı sağlayan ulusal bir merkezdir. Bu merkez, TÜBİTAK Bilim Kurulu kararı ile Türk Ulusal Bilim e-Altyapısı (TRUBA) ismi ile anılmaktadır. 

Seminerin ilk kısmında uzmanımız Hakan Bayındır süperbilgisayarlar hakkında genel bir bilgilendirme yapacaktır. Sonrasında TRUBA altyapısı hakkında bilgi verip, kayıt aşamasından iş göndermeye canlı bir uygulama gerçekleştirecektir. Son olarak ise kısa bir soru-cevap kısmı düzenlenecektir.

Bu oturum TRUBA altyapısını yeni kullanmaya başlayacaklar ve süper bilgisayarlar hakkında temel düzeyde bilgi almak isteyenler için düzenlenmiştir.

Detaylı bilgi için EuroCC sayfamızı ziyaret edin.

 

  • 1:30 PM 1:50 PM
   Nedir bu süperbilgisayarlar? 20m

   Seminerin bu ilk bölümünde süperbilgisayarlar hakkında temel bilgi verilerek yüksek başarımlı hesaplamanın önemi anlatılacaktır.

   Speaker: Hakan Bayındır (TRUBA)
  • 1:50 PM 1:55 PM
   Ara 5m
  • 1:55 PM 2:40 PM
   TRUBA sistemlerine kayıt sürecinden iş koşturmaya 45m

   Seminerin bu bölümünde TRUBA altyapısını kullanabilmek için gerekli tüm bilgiler (kayıt süresinden iş koşturmaya tüm basamaklar) anlatılacaktır. Canlı bir örnekle TRUBA bilgisayarlari üzerinde iş koşturulacak, koşturulan işin durumu görüntülenecek, kota bilgisi sorgulanacak ve TRUBA altyapısı kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinilecektir.

   Speaker: Hakan Bayındır (TUBITAK ULAKBIM)
  • 2:40 PM 2:50 PM
   Ara 10m
  • 2:50 PM 3:10 PM
   Soru-Cevap 20m

   Bu bölümde TRUBA kullanımı ile ilgili temel sorularınız cevaplandırılacak, görüş ve önerileriniz alınacaktır.

   Speaker: Hakan Bayındır (TUBITAK ULAKBIM)