EuroHPC Çağrıları ve Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri (CoEs) Bilgi Günü

Europe/Istanbul
Zoom

Zoom

Description

EuroHPC Ortak Girişimi (EuroHPC JU), 2018 yılında Avrupa Birliği tarafından,  Avrupa'daki  süper bilgisayar ekosistemini ve  büyük veri altyapısını geliştirmek, yenilikçi yüksek başarımlı hesaplama (YBH) ve büyük veri çözümlerine destek sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu girişim ile Avrupa'da bulunan araştırma kurumları, işletmeler ve diğer kuruluşlar, dünya çapında rekabet edebilecek YBH ve veri işleme kapasitesine erişebilirler.

EuroHPC Ortak Girişimi kapsamında açılan çağrılar; hesaplama zamanı, veri depolama ve destek kaynakları açısından önemli ihtiyaçları olan ve bu kapsamda büyük ölçekli hesaplama kaynakları gerektiren araştırma alanlarına hizmet etmek için tasarlanmıştır. Çağrıya akademi, endüstri ve kamu sektöründen araştırmacılar başvuru yapabilir. Çağrılara ilişkin genel bilgiye web sayfamızdan erişebilirsiniz. 

----------------------------------------------------------------------------------------

Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri (Center of Excellence (HPC CoE)) mühendislik, çevre bilimi, yenilenebilir enerji, malzeme modelleme ve tasarımı, moleküler ve atomik modelleme, ilaç ve kimya, büyük veri gibi alanlarda YBH uygulamalarının performanslarını optimize etmeye yönelik çalışmalar ve yaygınlaştırma faaliyetleri yapmaktadırlar. Bu çalışmalar kod ve uygulama geliştirme, uygulamanın exascale sistemlere optimize edilmesi, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri ve bir mühendislik probleminin simülasyon ortamına taşınması gibi başlıkları kapsar. 

Hem EuroHPC çağrılarının detaylarına, destek mekanizmalarına, erişim politikalarına  hem de  Mükemmeliyet Merkezlerinin tanıtılmasına ilişkin ayrıntılara ve ilgili çağrılara yer verilecek olan  "EuroHPC Çağrıları ve Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri (CoEs) Bilgi Günü" etkinliği  TÜBİTAK ULAKBİM tarafından 28 Mart 2023 tarihinde çevrim içi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. 

----------------------------------------------------------------------------------------

Etkinliğin videosunu izlemek için tıklayınız.

     

Registration
EuroHPC Çağrıları ve Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri (CoEs) Bilgi Günü
İletişim
  • 10:00 AM 10:30 AM
   EuroHPC Çağrıları ve Erişim Politikaları (Regular & Extreme Scale Access) 30m
   Speaker: Dr Özlem Sarı (TÜBİTAK ULAKBİM)
  • 10:30 AM 11:00 AM
   EuroHPC Çağrıları ve Erişim Politikaları (Benchmark & Development Access) 30m
   Speaker: Dr Merve Demirtaş (TÜBİTAK ULAKBİM)
  • 11:00 AM 11:10 AM
   Ara 10m
  • 11:10 AM 11:30 AM
   EuroHPC Çağrısı Proje Deneyimi 20m
   Speaker: Prof. Metin Muradoğlu (Koç Üniversitesitesi)
  • 11:30 AM 12:00 PM
   Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri 30m
   Speakers: Merve Demirtas (tubitak) , Dr Özlem Sarı