EuroCC Formları

KOBİ'lere Yüksek Başarımlı Hesaplama Tavsiyeleri

Europe/Istanbul
Description

Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH)  teknolojilerini kullanan ya da henüz kullanmamış KOBİ'ler için hazırlanan bu formda,  bu alanla ilgili yurt içi ve yurt dışı fırsatlarını  ve verdiğiniz cevaplara ilişkin önerilerimizi  bir sonuç raporu şeklinde sunuyoruz. 

Formumuzu rahatlıkla doldurabilmeniz için YBH teknolojilerine ilişkin terimlerin aşağıda verilen kısa açıklamalarını okumanız tavsiye edilir.  KVKK Aydınlatma Metni ve Onay Formunu doldurduktan sonra formumuza geçebilirsiniz...


YBH nedir?

Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH), bilim ve mühendislik alanlarındaki büyük ve zorlu problemleri çözmek için YBH altyapılarını kullanır. YBH altyapıları, tipik bir masaüstü bilgisayardan veya iş istasyonundan çok daha fazla işlem gücü sunar. Yeni malzemeler geliştiren, araba parçası ya da uçak tasarımı yapan, biyomühendislik ve dijital tedarik zinciri üzerine çalışan firmalar bu altyapıların sağladığı işlem gücünden faydalanmaktadır.

YBH altyapıları yapay zeka ve büyük veri analizi için neden önemlidir?

Gelişmekte olan yapay zeka alanında YBH altyapılarının işlem gücüne ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca bu altyapılarda çalışan simülasyon ve yapay zeka iş akışlarında giderek daha büyük veri işlenmesi gerekmektedir. Yüksek Performanslı Veri Analitiği (HPDA), YBH-büyük veri yakınsaması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşım sayesinde, YBH altyapılarında büyük veri setlerini hızlıca incelemek ve içerdikleri bilgiler hakkında sonuçlar çıkarmak mümkündür.

NCC Türkiye kimdir?

Türkiye YBH Yetkinlik Merkezi (NCC Türkiye), Türkiye’deki YBH ve ilgili ekosistem için merkezi danışma noktasıdır. Ulusal olarak, kamunun, akademinin ve endüstrinin YBH yetkinliklerini artırmayı ve bu yetkinliklerin kapsamlı analizlerini yaparak YBH ilgili eğitim, seminer gibi yaygınlaştırma faaliyetlerini düzenlemeyi amaç edinmiştir.

Vaka çalışması nedir?

KOBİ’leri YBH uygulamalarında desteklemeyi amaçlayan, onların bu alanda ihtiyaçlarını belirleyip çözümler üreten 6 ay kadar süren küçük ölçekli bir projedir. Bu vaka çalışmaları kapsamında KOBİ’lere ihtiyaçlarına yönelik olarak ücretsiz akademik danışmanlık ve YBH altyapı kaynağı sağlanmaktadır.

Surveys
KOBİ'lere Yüksek Başarımlı Hesaplama Tavsiyeleri